Hangi Isı Pompası


Isı pompaları, kullanım ömürleri çok uzun cihazlar olduğundan sık sık satın alınan yada değiştirilebilen bir cihaz değildir. Bu nedenle ısı pompası almaya verildikten sonra hangi ısı pompasını seçeceğimiz konusu önem ihtiva eder.

Öncelikle uzman bir montör veya mühendis tarafından keşif yapılması, cihaz kapasitesini belirlemek için başvurulacak temel çözümdür. Kapasite belirlendikten sonraki en önemli kriterimiz 'inverter' bir ısı pompası olmasıdır. İnverter bir ısı pompası on-off ısı pompalarına göre daha geniş dış hava sıcaklığı aralığında çalışabilmekle birlikte yaklaşık %30-40 enerji tasarrufu yapmaktadır.

Isı pompalarında yakıt oranını belirleyen en önemli faktör 'cop' değeridir. Cop değeri; kompresörlü bir cihazın ısı elde etmek için kullandığı enerji oranıdır. İnverter cihazlarda bu oran ortalama 4,00 kabul edilir. Yani 1 kw elektrik enerjisi ile 4 kw ısı enerjisi elde edilmesi durumudur. Dış hava sıcaklığı ve kapasite ile doğru orantılı olarak bu değer 3 ila 5 arasında seyreder.

Piyasada bulunan inverter ısı pompalarının hemen hemen hepsi, genel kabul görmüş 4,00 cop değerini bize vermektedir. Bu da bize geniş bir seçim yelpazesi sunar. Sanılanın aksine ısı pompalarında kalite ile fiyat doğru orantılı değildir. Bir markanın başka bir markaya göre pahalı olması çok daha kaliteli olduğu anlamına gelmez. İsim yapmış bir marka çok daha yüksek rakamlarda iken ismi daha az duyulmuş başka bir marka daha yüksek kalite de ve daha ucuz olabilir. Bu tamamen ürünlerin ithal oluşu ve bu ürünlerin distrübütörlerinin satış hedefleri ve bayi karlılığından kaynaklanmaktadır. Bundan dolayı tavsiyemiz pahalı bir ısı pompasından ziyade, markanın kurumsallığı, satış sonrası hizmeti, acil müdahale gerektirebilecek durumlar için yetkili servis ağının genişliği ve belki de en önemlisi doğru yere doğru montaj yapılabilecek bir ürün seçilmesidir. Cihaz ne kadar kaliteli olursa olsun, işi bilmeyen bir ustanın yanlış montaj yapması gerek yakıt, gerekse cihaz ömrü açısından olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Firmamız; Buderus, Arçelik, LG, Viessmann, Vaillant, Ariston, Midea, Toshiba, Baymak, Daikin, Midori, Termodinamik gibi piyasanın en yüksek değerlerine sahip inverter ısı pompalarının satış, montaj ve yetkili servisliklerinde hizmetinizdedir.

Neden Isı Pompası?

Isı pompası, son yıllarda gittikçe popüler olmaya başlayan bir ısıtma cihazıdır. Aslında hem ısıtma, hem soğutma, hem de sıcak su temini için kullanılabilmektedir. Genellikle ısıtma ihtiyacını karşılaması için kullanılmaktadır.

Diğer tüm ısıtma cihazlarından daha verimli çalışır. Kabaca bir hesapla kullandığı 1 birim elektriğe karşılık 4 birimlik ısıtma sağlar. Bire dört veriyor da denebilir. Bu oran cop değeri olarak adlandırılır. Yüksek verimle çalışması sayesinde ısıtma giderlerinde büyük oranda tasarruf sağlar.

Sağlanan tasarruf aşağıdaki tabloda çok açık bir şekilde görülmektedir.

Isı Pompası'nın Diğer Cihazlarla Tüketim Karşılaştırması

CihazSezonluk Tüketim MiktarıPahalılık Oranı %
Isı pompası ile1000 TL'ye ısınan bir bina
Doğalgaz ile1490 TL ye ısınır%49 Daha pahalı
İthal kömür ile2079 TL ye ısınır%108 Daha pahalı
LNG ile2273 TL ye ısınır%127 Daha pahalı
Elektrik ile4040 TL ye ısınır%304 Daha pahalı
4 Numara fuel oil ile4281 TL ye ısınır%328 Daha pahalı
LPG ile6400 TL ye ısınır%540 Daha pahalı
Motorin ile6352 TL ye ısınır%535 Daha pahalı
Tüp LPG ile6981 TL ye ısınır%598 Daha pahalı

* Bu tablo, 05 Nisan 2012 tarihindeki akaryakıt, doğalgaz ve elektrik fiyatları ile hazırlanmıştır.

sayfa başına git