Isı Pompası Maliyeti


Isı pompası maliyeti, sistemin kurulacağı mahale, bu mahalin büyüklüğüne, bulunduğu coğrafi iklim şartlarına ve mahalin altyapısına göre geniş bir aralıktadır.

On-off diye tabir ettiğimiz ısı pompaları; eski sistem aç-kapa kontrollü kompresöre sahip ısı pompalarıdır ve R407 veya 134 gaz ile çevirim yapmaktadır. İstenilen sıcaklığa ulaştığında stop eden bu cihazlar her devreye girişlerinde de tam yük ile kalkarlar. Yakıt ekonomisi olarak mantıklı olmasa da bu tip ısı pompalarının maliyeti düşüktür.

İnverter diye tabir edilen R410 veya R32 gaz ile çevrim yapan ısı pompaları ise, istenilen dereceye yaklaşıldığında kendini kısabilen, ve tekrar devreye gireceğinde soft-start dediğimiz yumuşak kalkış ile devreye giren ısı pompalarıdır. Yakıt olarak ekonomik sınıfa giren ve evsel kullanım için en ideal ısı pompaları bunlardır.

Yukarıda zikrettiğimiz orantı; ortalama izolasyonlu bir evde, dış hava sıcaklığı -25 ile +35 derecelerde kullanılabilecek ve klasik radyatörlü bir sistem için hesaplanmıştır... Zeminden ısıtma yapılabilen bir evde daha düşük kapasiteli bir ısı pompası ile daha büyük mahalleri ısıtabiliriz . Ya da kapasitemizi düşürmeden yakıttan tasarruf edebiliriz.
sayfa başına git